Post

Jak zregenerować włosy? 2 proste metody na mocne włosy

Jak zregenerować włosy w domowym zaciszu? W jaki sposób można im pomóc odzyskać witalność i blask? Jeżeli zmagasz się z osłabionymi kosmykami, które wypadają a dodatkowo są matowe i szorstkie, dowiedz się, jak w łatwy sposób odbudować ich strukturę i odzyskać utracony blask.

Regeneracja włosów? Sposób nr 1 – olejowanie włosów

Jak zregenerować włosy, które straciły połysk i mają zwiększoną tendencję do wypadania? Jednym z dobrych sposobów na to, aby dogłębnie odżywić pasma i zapewnić im optymalną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin, jest olejowanie włosów, które z łatwością można przeprowadzić w domu. Olejowanie włosów znane jest od wieków jako naturalna metoda pielęgnacji kosmyków, w której główną rolę odgrywa naturalny, roślinny olej, który należy dobrać do porowatości włosów. Im olej posiada większe cząsteczki, tym będzie bardziej odpowiedni dla włosów, które mają mocno rozchylone łuski, czyli są wysokoporowate. Oleje o małych i średnich cząsteczkach będą stworzone do pielęgnacji włosów niskoporowatych i średnioporowatych, czyli takich, których łuski ściśle do siebie przylegają lub są lekko rozchylone.

Olej w trakcie olejowania wnika w głąb włosów, dostarczając wartościowe składniki pielęgnacyjne. Ponadto tworzy na włosach warstwę chroniącą przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Wzmacnia włosy, zabezpiecza przed odparowaniem wody, wygładza i zmiękcza. Zanim zaczniesz olejowanie włosów, sprawdź, jaką mają porowatość, a następnie dobierz najbardziej optymalny do ich wymagań olej. Na rynku istnieje bogaty wybór roślinnych olejów, które doskonale sprawdzą się w pielęgnacji włosów. Do najbardziej popularnych należą m.in. olej kokosowy, olej rzepakowy, olej ze słodkich migdałów, olej marula, olej mango, oliwa z oliwek, olej arganowy, etc.

Olejowanie włosów można przeprowadzić zarówno na suchych, jak i na mokrych kosmykach. Decydując się na jedną z tych metod, należy zaaplikować olej na całą długość włosów, pomijając skórę głowy. Olej na włosach należy trzymać ok. 2 – 3 godziny, a następnie zemulgować go przy pomocy emolientowej odżywki do włosów i spłukać dokładnie wodą oraz umyć głowę szamponem do włosów. Regularne olejowanie włosów przynosi spektakularne efekty w postaci mocnych, lśniących i gładkich włosów, które układają się w jednolitą taflę.

Sposób nr 2 – metoda OMO

Podczas mycia włosów również można rozpocząć ich regenerację, stosując odpowiedni odżywki do włosów. Metoda OMO polega na nałożeniu odżywki na całą długość włosów (O), następnie mycie skóry głowy szamponem (M) i nałożenie drugiej odżywki na włosy (O), która zakończy cały proces mycia włosów metodą OMO.

Istotne w tej metodzie są odżywki do włosów, które należy dobrać w taki sposób, aby zachować równowagę PEH, czyli dostarczyć włosom odpowiednią dawkę protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Proporcje dostarczania tych składników ustala się w odniesieniu do kondycji włosów. Jeżeli nasze włosy potrzebują nawilżenia i wygładzenia, warto sięgnąć po odżywki humektantowe i emolientowe. Jeżeli widzimy, że kosmyki są osłabione i zniszczone, świadczy to o tym, że brakuje im protein.

Jednym z chętniej stosowanych schematów w metodzie OMO jest zaaplikowanie w pierwszej kolejności na zmoczone włosy odżywki humektantowej, która dostarczy włosom nawilżenia. Drugi etap, czyli mycie włosów, warto przeprowadzić z szamponem, który nie zawiera drażniących substancji myjących, takich jak SLS. Starannie myjemy skórę głowy, a następnie spłukujemy obficie wodą. Spływająca piana oczyści końcówki włosów, jednocześnie spłukując odżywkę. Na ostatnim, trzecim etapie, sięgamy po drugą odżywkę, tym razem emolientową i nakładamy jak poprzednią na całą długość włosów od wysokości uszu, pomijając skalp. Trzymamy ją przez ok. 2 minuty i całość spłukujemy letnią wodą. Emolienty domkną łuski włosów, wygładzając ich powierzchnię. Włosy będą miękkie, elastyczne i łatwe w rozczesaniu.

Jak zregenerować włosy domowym sposobem? Olejowanie włosów i metoda OMO to dwie skuteczne metody, które pomogą zrewitalizować kosmyki i poprawić ich wygląd. Warto po nie sięgnąć, jeżeli stwierdzimy, że włosy potrzebują intensywniejszej pielęgnacji i maksymalnej dawki nawilżenia i odżywienia.